Timeline

Timeline of Events in Millbrook Baptist Church History

1875

Church was organized and a building built on land donated by Elias K. Chappell and located on the corner of Falls of Neuse and Spring Forest Roads. Church named Midway Baptist Church.

1922

Church moved to Millbrook community and meetings were held in Millbrook School.

April 27, 1924

First services held in new sanctuary erected on one acre of land obtained from J. B. Green. Rev. K. E. Bryan was pastor. Name of church changed to Millbrook Baptist Church.

1924

Rev. J. S. Farmer fourteen year pastorate during which time Sunday School rooms were added to the building.

1938

Dr. J. Allen Easley became pastor of the church.

1945

Rev. Edwin R. Andrews assumed pastorate. Worship services were increased from twice monthly to every Sunday.

August 3, 1948

Rev. Robert L. Newton began his ministry. Classrooms, kitchen and bathrooms were added to rear of building. Additional land purchased.

1952

Parsonage erected on property donated by Mr. and Mrs. C. M. Billings.

March 1958

Rev. Ray K. Hodge became minister. Served for two years during which time a baptistry was built.

September 1960

Rev. Jack L. Bullard became pastor. Served for over seven years.

October 15, 1961

Educational building dedicated. Cost: $125,000.

1965

Renovation of Sanctuary.

1965

Kindergarten Organized

August 1968

Dr. William H. Puckett, Jr. began ministry.

September 1969

Dr. M. Wayne Brown became the church’s first full-time Associate Minister.

May 1971

Building Committee selected for new building. Benjamin B. Taylor chosen as architect.

1972

Educational building air-conditioned.

August 6, 1972

Ground breaking service for worship and education complex.

October 21, 1973

Worship and Education complex dedicated. Approximate cost: $500,000.

February 1991

Dr. Randall Robinson began as senior minister.

1995

Rev. Robert Albritton began as senior minister.

2004

Millbrook Memorial Labyrinth and Garden.

2007

Ground breaking service for connector building.

April 1, 2008

Rev. Andrea Dellinger Jones begins as senior minister.

Continue Reading